Tag Archives: Schools

School Sport Australia 12 years and under 2018 National Championship results

School Sport Victoria hosted the Australian Primary Schools Championships at Lakeside Stadium from 23 - 27 November 2018.

Ginninderra Athletics Club was well represented in the 10 - 12 years age group competition.

Some exceptional performances from every member of the team especially those who were competing at a National level for the first time.

Ginninderra earned 6 top ten placings and local Belconnen flyer Max Berry (not a member) took out the blue ribbon 12 Boys 100m final in a time of 12.08s.

Chloe Smith's (12G) 200m time (26.32s) in the final where she placed 5th overall broke the previous club record.

Congratulations to the whole team and well done to our members who have made us all  very proud.

100m

  • Layla Raadts (10G) – 16th– 14.80s
  • Charlotte Fowler (11G) – 21st– 14.42s
  • Emma Vermeulen (11G) – 20th– 14.37s
  • Erin Lockton (10G) – 17th– 14.82s
  • Chloe Smith (12G) – 5th– 12.91s
  • Samuel Baird (12B) – 21st– 13.60s
  • Felicity Gray (10G Para) – 8th– 22.28s
  • Mefwewa Ajulo (11B) – 17th– 14.04s

200m

  • Layla Raadts (10G) – 16th– 31.51s
  • Charlotte Fowler (11G) – 15th– 30.12s
  • Emma Vermeulen (11G) – 14th– 30.05s
  • Erin Lockton (10G) – 13th– 30.79s
  • Chloe Smith (12G) – 5th– 26.32s
  • Felicity Gray (10G Para) – 8th– 48.69s
  • Mefwewa Ajulo (11B) – 12th– 27.99s

800m

  • Claudia Todd (10G) – 11th– 2:45.22
  • Joe Whithear (10B) – 14th– 2:33.84
  • Lucas Davill (10B) – 17th– 2:39.24
  • Ryan Cuzner (12B) – 12th– 2:21.06

1500m

  • Claudia Todd (10G) – 10th– 5:32.56
  • Joe Whithear (10B) – 13th– 5:13.37
  • Lucas Davill (10B) – 15th– 5:20.07
  • Andrew Camp-Liddiard (12B) 13th– 4:46.11

Long Jump

  • Emma Vermeulen (11G) – 11th– 4.47m
  • Felicity Gray (10G Para) – 8th– 1.88m

High Jump

  • Erin Lockton (10G) – 11th– 1.20m
  • Lilly Paull (12G) – 14th– 1.40m

Shot Put

  • Sasha Rauraa (10G) – 12th– 7.68m
  • Lilly Paull (12G) - 13th - 8.95m

Combined Event

  • Ella van den Heuvel (11G) – 11th– 924 points

Golden Tigers return from Cairns

A triumphant team of athletes from Ginninderra Athletics Club has returned from the 2018 Australian All Schools Championships (U14 - U18) in Cairns.

The ACT finished with 16 medals, almost half of whom came from the mighty Ginninderra Tigers.

Our athletes also had 30 top ten finishes which is absolutely amazing in its own right and another five athletes earning 11th place finishes too!!

There were also 12 Club and/or Australian Records smashed along the course of the three day competition too.

Among the wonderful performances in crazy weather included the dual gold medals to Eddie Nketia in the 100m and the 200m. Eddie's  times were also new club records of 10.61s and 21.52s respectively.

Hayden Todd's silver medal in the 800m was also a new club record in the 800m of 2:03.31 and his 3rd place in the 400m was also a new club record of 53.88s.

Nathaniel Halpin’s Shot Put bronze medal is also a new Australian U16 T1 Australian shot put record of 8.10m. Nathaniel also collected a bronze medal in the Long Jump.

Augustine Nketia Junior earned a bronze medal in the 400m with 49.14s - there was only 0.12 separating the top three finishers. Augustine's time was also a new club record.

Stephen Fraser threw a new Club Record in the U18 Hammer with 46.38m (a huge 3m PB).

Inemami Ajulo set a new club record in the 200m with 26.04s and Molly Sturgiss did the same with 25.71s.

Hannah Cadden broke the 800m Club Record with her time of 2:16.20 and the 1500m record with 4:53.45

Raage Noor also lowered the 1500m Club Record with this 4:04.59.

High Jump
  • Mikayla Fitzpatrick (U14) 7th - 1.35m
  • Inemami Ajulo (U16) 15th - 1.50m
  • Tyler Smith (U14) 13th - 1.50m
Long Jump
  • Inemami Ajulo (U16) 18th - 4.35m
  • Nathaniel Halpin (U16) 3rd - 4.75m
  • Jeremy Maranan (U18) 18th - 5.61m
  • Csenge Keszei (U14) 7th - 4.86m
Triple Jump
  • Csenge Keszei (U14) 6th - 10.41m
Discus 
  • Mikayla Fitzpatrick (U14) 10th - 17.67m
  • Stephen Fraser (U18) 12th - 43.49m
Shot Put
  • Nathaniel Halpin (U16) 3rd - 8.10m
  • Stephen Fraser (U18) 10th - 12.90m
Javelin 
  • Hayley Herman (U14) 11th - 17.93m
Hammer
  • Stephen Fraser (U18) 7th - 46.38m
100m
  • Csenge Keszei (U14) 8th - 13.23s
  • Inemami Ajulo (U16) 14th - 12.80s
  • Austin Tetteh (U16) 11th - 11.70s
  • Nathaniel Halpin (U16) 5th - 13.04s
  • Eddie Osei-Nketia (U18) 1st - 10.61s
  • Jeremy Maranan (U18) 19th - 11.86s
  • Sara Wallace (U14) 10th - 13.38s
200m
  • Csenge Keszei (U14) 12th - 27.03s
  • Inemami Ajulo (U16) 12th - 26.04s
  • Molly Sturgiss (U18) 11th - 25.71s
  • Austin Tetteh (U16) 12th - 23.36s
  • Augustine Nketia (U16) 6th - 22.86s
  • Nathaniel Halpin (U16) 5th - 26.67s
  • Eddie Osei-Nketia (U18) 1st - 21.52s
  • Jeremy Maranan (U18) 17th - 23.98s
  • Sara Wallace (U14) 11th - 26.72s
400m
  • Augustine Nketia (U16) 3rd - 49.14s
  • Molly Sturgiss (U18) 13th - 58.87s
  • Hayden Todd (U14) 3rd - 53.88s
  • Peter Vermeulen (U14) 8th - 57.78s
  • Sara Wallace (U14) 10th - 1:02.55
800m
  • Hannah Cadden (U16) 5th - 2:16.20
  • Hayden Todd (U14) 2nd - 2:03.31
  • Peter Vermeulen (U14) 10th - 2:18.31
  • Abshirbile Noor (U16) 17th - 2:08.93
  • Jacob Todd (U18) 16th - 2:06.59
1500m
  • Hannah Cadden (U16) 12th - 4:49.63
  • Jacob Miller (U14) 8th - 4:53.45
  • Abshirbile Noor (U16) 10th - 4:13.34
  • Raage Noor (U18) 10th - 4:04.59
3000m
  • Raage Noor (U18) 9th - 8:56.63
2000m Steeple Chase
  • Hannah Cadden (U16) 6th - 7:27.7
  • Jacob Todd (U18) 11th - 7:10.8
400m Hurdles
  • Molly Sturgiss (U18) 7th - 1:04.01
200m Hurdles
  • Harrison Francis (U16) 15th - 29.20s
100m Hurdles 
  • Harrison Francis (U16) 17th - 15.89s
90m Hurdles
  • Brodie Goecke-Beard (U14) 9th - 14.45s
  • Harry Anderson (U14) 10th - 14.67s

NSW All Schools Results 2018

The 2018 2XU NSW All Schools Championships was held at SOPAC (Homebush) from 27th to 29th September.

A number of currently registered Ginninderra Athletes made the trip to compete against the best students in NSW and their results follow.

  • Harry Francis - 200mH (29.68s) - 15B (5th)
  • Hayden Todd - 800m (2:04.62) - 13B (1st)
  • James Lemon - 800m (2:16.72) - 14B (12th)
  • Hannah Cadden - 2000m SC (7:21.90) - 15G (2nd)
  • Jacob Todd - 2000m SC (6:44.34) - 16B (5th)
  • Harry Francis - 200m (25.56s) - 15B (24th)
  • James Lemon - 1500m (4:32.28) - 14B (8th)
  • Jacob Todd - 1500m (4:24.56) - 16B (11th)
  • Hayden Todd - 400m (55.50) - 13B (2nd)

Everyone did very well indeed. Hayden Todd's 400m and 800m times are both new Ginninderra Little Athletics records. Beating the previous 400m record from 30 years ago by 0.6s.

Ginninderra’s finest off to Victoria for Nationals

On conclusion of the School Sport ACT 12 years and under championships, 16 of Ginninderra's best Little Athletes have qualified for the national championships in November, including reigning National Champion Emma Vermeulen in the Long Jump.

School Sport Victoria will host the Australian Primary Schools Championships at Lakeside Stadium from 23 - 27 November 2018.

Athletes in the 10 - 12 years age groups will compete against the best in the country. There are 61 athletes in the ACT squad and only 3 para athletes selected, all three from Ginninderra Athletics.

Congratulations and we wish every athlete the very best at Nationals, especially those who have qualified for the first time.

  1. Layla Raadts - 100m, 200m
  2. Claudia Todd - 800m
  3. Sasha Rauraa - Shot Put
  4. Charlotte Fowler - 100m, 200m
  5. Emma Vermeulen - 100m, 200m, Long Jump
  6. Ella van den Heuvel - Combined Event
  7. Erin Lockton - 100m, 200m, High Jump
  8. Chloe Smith - 100, 200m
  9. Lilly Paull - High Jump
  10. Joe Whithear - 800m, 1500m
  11. Lucas Davill - 800m, 1500m
  12. Samuel Baird - 100m
  13. Ryan Cuzner - 800m, 1500m
  14. Andrew Camp-Liddiard - 1500m
  15. Felicity Gray - 100m, 200m, Long Jump
  16. Eireann Wood - 100m, Shot Put
  17. Jonathan Barbour - 100m, 200m, 800m, Long Jump

Ginninderra Athletics raises the bar for Community Sport

On the weekend, Ginninderra Athletics played host to the Community Sports Gala Day with the cooperation of the Belconnen Community Service, UC Capitals, Brumbies, Brave, ACT Netball and the University of Canberra Athletics Academy.

The day was a huge success with 23 teams representing schools from all over Canberra and Yass participating in the Primary Schools Team Challenge.

The Gala's patron was Cameron Crombie, Ginninderra's very own F38 Para Shot Put World Champion and World Record Holder. Cameron was instrumental in helping to raise much needed funds for schools.

Over $4500 was raised and it was distributed in the form of sporting equipment vouchers from Hart Sport to the first three place getters in the Boys and Girls Primary Schools Team Challenge. All monies raised went into the running of the Gala Day including providing free community activities.

Ginninderra Athletics would like to thank the generosity of the event day sponsors Audi Centre Canberra, Kidspace Occupational Therapy, LGR Productions, Capital Clinic Physiotherapy, The Smart Centre Massage and Rehabilitation, and Hart Sport.

Our next Community Event is the RU Ok? Grass Games on the 8th of December 2018. We look forward to hosting everyone again soon.

Community Athletics

Community Activities

 

Registration

 

7 pages