Tag Archives: Seniors

2018-19 Athletics ACT Championships

The 2018-19 Athletics ACT Championships was held at the AIS over the weekend, 8th to 10th February 2019. This event is one of the ‘premier’ athletics events in Australia with a huge number of local and interstate athletes looking for qualifying performances for the National Championships in March.

Among the 728 participating athletes were the following talented athletes representing Ginninderra Athletics Club. There was many Personal Bests (PBs) and plenty of podium finishes too.

A number of our competitors were first-time entrants to an AACT event which is marvellous news for the sport that Ginninderra is able to help promote and encourage athletes transitioning to Red Track Athletics.

Seven Club Records were lowered including Stephen Fraser's new U20 Discus Record (43.74) that broke the previous effort set by Greg Mace in season 93-94. Sidney Shaw broke the 3000m Walk record (17:11.70) in the U16s joining an elite list of athletes in our senior walkers. Hayden Todd continued his season of record breaking this time in the 2000m Steeplechase (7:03.52). Augustine Nketia (Junior) broke the U18 400m Record (51.21) which follows his U16 record in the same event last December. In the Masters, Mark Rossiter (11.68) and Ken Telfer (12.17) both ran super fast to beat their respective age records on Saturday as did Cameron Crombie (11.81) in the Mens 30-34 Shot Put.

A big call-out goes to Mitchall Anderson  our Albury-based member who traveled to the championships for the third time this season and came away with four gold medals, his biggest and best haul from a State Championship.

Our big contingent of para-athletes (AWD - Athletes with a Disability) at these championships did outstanding. Amalie Leslie won 6 gold medals, while her more experienced team-mates Eden Thomas (3 medals) and Cameron Crombie (dual gold as an able-bodied thrower) also enjoyed the weekend's activities.

Jaydon Page (T47) also had an outstanding championship where he competed as a para-athlete as well in the able-bodied competition. Jaydon finished with a silver medal in the able-bodied U16 100m Final and set a new PB time of 12.06s.

A number of our athletes earned auto-selection to Nationals by placing in the top two ACT athletes at the Champs. A number of others also earned national qualifying performances to compete in Sydney  as well. Athletics ACT will name their Nationals team soon.

Among our auto-qualifiers was Vivian Williams in the blue-ribbon Open Men 100m (3rd) and 200m (2nd) events. Vivian has qualified in both events and will compete in his first Australian National Championships. Vivian ran a new PB in the 100m (10.58s) on his way to his first-ever ACT Championship Medal.

Our youngest members, two eleven-year olds competing in the U14 Girls competition did amazingly with Emma Vermeulen (gold) and Charlotte Fowler (two silver) enjoying their first foray into AACT Championship. Owen Toyne who's not far off the girls age, came away with his own dual medals from the three day event.

For a full list of results from those members who represented the club  check out the performances below.

Under 14 Girls

  • 100m - Charlotte Fowler (2nd) - 14.65s
  • 200m - Charlotte Fowler (2nd) - 29.58s
  • Long Jump - Emma Vermeulen (1st) - 4.02m
  • Triple Jump - Charlotte Fowler (4th) - 8.17m
  • Shot Put - Charlotte Fowler (4th) - 6.72m

Under 14 Boys

  • 100m - Mefwewa Ajulo (2nd) - 13.35s
  • 200m - Mefwewa Ajulo (2nd) - 26.41s
  • 400m - Ryan Cuzner (1st) - 1:00.11
  • 800m - Ryan Cuzner (2nd) - 2:13.52
  • 1500m - Owen Toyne (3rd) - 5:39.14
  • 3000m Walk - Owen Toyne (1st) - 16:37.54

Under 16 Girls

  • 100m - Inemami Ajulo (2nd) - 13.28s
  • 100m - Sara Wallace (3rd) - 13.41s
  • 200m - Inemami Ajulo (2nd) - 27.06s
  • 200m - Sara Wallace (3rd) - 27.11s
  • 400m - Sara Wallace (4th) - 1:04.93
  • Long Jump - Sara Wallace (3rd) - 4.38m
  • Triple Jump - Sara Wallace (2nd) - 9.92m
  • 3000m Walk - Sidney Shaw (1st) - 17:11.70 (Record)
  • Discus - Hayley Hermann (4th) - 18.25m
  • Javelin - Hayley Hermann (1st) - 22.12m

Under 16 Boys

  • 100m - Jaydon Page (2nd) - 12.06s
  • 100m - Conor Pratt (6th) - 12.44s
  • 200m - Jaydon Page (1st T47) - 25.30s
  • 200m - Conor Pratt (6th) - 25.86s
  • 400m - Hayden Todd (1st) - 54.54s
  • 400m - Peter Vermeulen (5th) 1:08.66
  • 800m - Hayden Todd (1st) - 2:04.43
  • 800m - Abshirbile Noor (3rd) - 2:14.16
  • 800m - Peter Vermeulen (5th) - 2:23.60
  • 100m Hurdles - Brodie Goecke-Beard (2nd) 19.29s
  • 200m Hurdles - Harry Anderson (4th) 31.36s
  • 200m Hurdles - Brodie Goecke-Beard (5th) 32.04s
  • 2000m Steeplechase - Hayden Todd (1st) - 7:03.52 (Record)
  • 2000m Steeplechase - Peter Vermeulen (3rd) - 7:29.36
  • Long Jump - Harry Anderson (5th) 4.56m
  • Long Jump - Brodie Goecke-Beard (7th) 4.34m
  • Long Jump - Tyler Smith (9th) - 2.54m
  • High Jump - Tyler Smith (3rd) - 1.40m
  • Javelin - Harry Anderson (4th) - 28.25m

Under 18 Girls 

  • 100m - Rebecca Guest (3rd) - 13.04s
  • 200m - Rebecca Guest (4th) - 27.42s
  • 400m - Rebecca Guest (3rd) - 1:02.00

Under 18 Boys

  • 100m - Austin Tetteh (1st) - 11.14s
  • 100m - Nicholas Donaldson (4th) - 11.37s
  • 100m - Harrison Francis (9th) - 12.22s
  • 200m - Austin Tetteh (1st) - 22.65s
  • 200m - Nicholas Donaldson (2nd) - 23.47s
  • 200m - Harrison Francis (8th) - 25.30s
  • 400m - Augustine Nketia (1st) - 51.21s (Record)
  • 800m - Raage Noor (2nd) - 2:00.75
  • 800m - Jacob Davill (3rd) - 2:02.78
  • 800m - Jacob Todd (4th) - 2:03.39
  • 1500m - Raage Noor (2nd) - 4:12.76
  • 1500m - Jacob Davill (4th) - 4:18.45
  • 1500m - Jacob Todd (6th) - 4:30.07
  • 2000m Steeplechase - Jacob Todd (1st) - 6:52.67
  • Long Jump - Mitchall Anderson (1st) - 5.99m
  • Triple Jump - Mitchall Anderson (1st) - 12.65m
  • Shot Put - Mitchall Anderson (1st) - 13.12m
  • Discus - Mitchall Anderson (1st) - 40.48m

Under 20 Men

  • Shot Put - Stephen Fraser (1st) - 13.78m
  • Discus - Stephen Fraser (1st) - 43.74m (Record)
  • Hammer - Stephen Fraser (1st) - 39.43m

Open Men

  • 100m - Vivian Williams (3rd) - 10.58s
  • 100m - Mark Rossiter - 11.68s (Record)
  • 100m - Spencer Cox - 12.05s
  • 100m - Ken Telfer - 12.17s (Record)
  • 100m - Luke Allard - 12.31s
  • 100m - Neil Thomas - 14.05s
  • 200m - Vivian Williams (2nd) - 21.89s
  • 200m - Mark Rossiter - 24.30s
  • 200m - Ken Telfer - 26.16s
  • 200m - Luke Allard - 25.59s
  • 200m - Neil Thomas - 31.77s
  • 400m - Mark Rossiter - 55.32s
  • 400m - Luke Allard - 57.25s
  • Javelin - Luke Allard (3rd) - 28.24m
  • Javelin - Neil Thomas (4th) - 25.24m
  • Discus - Luke Allard (3rd) - 18.12m
  • Discus - Neil Thomas (4th) - 17.11m
  • Shot Put - Cameron Crombie (1st) - 11.81m (Record)
  • Shot Put - Luke Allard (4th) - 7.60m
  • Long Jump - Angus Gould (1st) - 7.66m 

Para-Athletes

  • 100m - Amalie Leslie (1st) - 16.66s
  • 100m - Eden Thomas (3rd) - 14.44s
  • 200m -  Eden Thomas (3rd) - 28.72s
  • 400m - Amalie Leslie (1st) - 1:25.76
  • 400m -  Eden Thomas (2nd) - 1:07.15
  • 1500m - Amalie Leslie (1st) - 7:09.33
  • Long Jump - Amalie Leslie (1st) - 3.41m
  • Triple Jump - Amalie Leslie (1st) - 7.81m
  • High Jump - Amalie Leslie (1st) - 1.15m
  • Discus - Amalie Leslie (1st) - 14.90m
  • Shot Put -  Eden Thomas (4th) - 6.39m
  • Shot Put - Cameron Crombie (1st - F38) - 13.85m

2 February 2019 – Summer Series

The following results are from the Athletics ACT Summer Series event held on 2nd February 2019.

Some really impressive performances from the following members who were representing the Club with Pride. Big shout out to Cameron Crombie who set a new Masters Record in the Mens 30-34 Shot Put of  11.81m.

There were a number of PBs including Caleb's 60m, Conor's 100m, Rebecca's 400m, amongst many others.

60m

  • Harry Anderson - 8.57s
  • Caleb Joliffe - 7.90s
  • Ken Telfer - 8.00s
  • Neil Thomas - 8.91s

100m

  • Conor Pratt - 13.14s
  • Harry Anderson - 13.80s
  • Austin Tetteh - 11.41s
  • Augustine Nketia (Junior) - 11.65s
  • Harrison Francis - 12.80s
  • Eden Thomas - 14.45s
  • Vivian Williams - 10.97s
  • Caleb Joliffe - 12.60s
  • Neil Thomas - 14.87s

400m

  • Rebecca Guest - 1:01.65
  • Eden Thomas - 1:09.47
  • Ken Telfer - 58.86s

800m

  • Ryan Cuzner - 2:14.54
  • Abshirbile Noor - 2:09.26
  • Harrison Francis - 2:23.99

3000m

  • Raage Noor - 8:58.52

200m Hurdles

  • Harry Anderson - 32.04s
  • Brodie Goecke-Beard - 32.84s

Triple Jump

  • Amalie Leslie - 7.83m

Discus 

  • Amalie Leslie - 15.75m
  • Harrison Francis - 24.63m
  • Neil Thomas - 20.10m

Javelin 

  • Cameron Crombie - 42.61m (Record)
  • Neil Thomas - 29.54m

20 January 2019 – Summer Down Under 2019

Results from Summer Down Under 2019 at the AIS.

Some great performances including a new Club Record to Hayden Todd in the 800m of 2:01.54.

Note: As at the 1st January 2019 athletes born in the following years will move up an age group:

  • 2005 - move from U14 --> U16
  • 2003 - move from U16 --> U18
  • 2001 - move from U18 --> U20
  • 1999 - move from U20 --> Open

Should you have any questions about this please feel free to contact the Athletics ACT office (02) 6253 4420.

100m

  • Conor Pratt 13.04s (PB)
  • Hayden Todd 13.13s
  • Nicholas Donaldson 11.71s
  • Ken Telfer 12.44s

400m

  • Ryan Cuzner 1:00.46 (PB)
  • Hayden Todd 54.48s
  • Ken Telfer 58.44s

1500m

  • Jacob Davill 4:30.09

200m

  • Heli Laajoki 30.32s
  • Conor Pratt 26.14s (PB)
  • Nicholas Donaldson 23.03s (PB)
  • Harrison Francis 24.73s

800m

  • Ryan Cuzner 2:17.58 (PB)
  • Heli Laajoki 2:44.53
  • Hayden Todd 2:01.54 (PB) - Record
  • Jacob Davill 2:00.64

100m Hurdles

  • Harrison Francis 15.28s
  • Brodie Goecke-Beard 23.54s

 

16 December 2018 – Summer Series

Results from 16th December 2018 at Woden Park.

100m

  • Heli Laajoki 14.84s (PB)
  • Harry Anderson 13.22s
  • Owen Toyne 15.41s
  • Eden Thomas 14.08s (SB)
  • Caleb Joliffe 12.32s (PB) - Record
  • Dan Tait 12.32s (PB)
  • Luke Allard 12.41s (SB)
  • Ken Telfer 12.63s
  • Neil Thomas 14.07s

200m

  • Eden Thomas 29.03s (PB)
  • Steve Hocking 23.68s (SB)
  • Dan Tait 24.91s (PB) - Record
  • Luke Allard 25.11s (PB)
  • Caleb Joliffe 25.12s (PB)
  • Ken Telfer 25.97s
  • Neil Thomas 29.78s (SB)

400m

  • Steve Hocking 51.41s (SB) - Record
  • Dan Tait 59.85s (PB)

1500m

  • Owen Toyne 5:59.11 (PB)

90m Hurdles

  • Harry Anderson 13.98s (PB)

3000m Walk

  • Owen Toyne 17:03.9 - Record

2x100m Relay

  • Luke Allard and Caleb Joliffe 26.03s
  • Dan Tait and Peter Letts 27.68s
  • Eden Thomas and Neil Thomas 30.87s

Long Jump

  • Heli Laajoki 3.72m

Discus

  • Owen Toyne 15.76m
  • Stephen Fraser 42.35m

Hammer

  • Stephen Fraser 40.72m

Golden Tigers return from Cairns

A triumphant team of athletes from Ginninderra Athletics Club has returned from the 2018 Australian All Schools Championships (U14 - U18) in Cairns.

The ACT finished with 16 medals, almost half of whom came from the mighty Ginninderra Tigers.

Our athletes also had 30 top ten finishes which is absolutely amazing in its own right and another five athletes earning 11th place finishes too!!

There were also 12 Club and/or Australian Records smashed along the course of the three day competition too.

Among the wonderful performances in crazy weather included the dual gold medals to Eddie Nketia in the 100m and the 200m. Eddie's  times were also new club records of 10.61s and 21.52s respectively.

Hayden Todd's silver medal in the 800m was also a new club record in the 800m of 2:03.31 and his 3rd place in the 400m was also a new club record of 53.88s.

Nathaniel Halpin’s Shot Put bronze medal is also a new Australian U16 T1 Australian shot put record of 8.10m. Nathaniel also collected a bronze medal in the Long Jump.

Augustine Nketia Junior earned a bronze medal in the 400m with 49.14s - there was only 0.12 separating the top three finishers. Augustine's time was also a new club record.

Stephen Fraser threw a new Club Record in the U18 Hammer with 46.38m (a huge 3m PB).

Inemami Ajulo set a new club record in the 200m with 26.04s and Molly Sturgiss did the same with 25.71s.

Hannah Cadden broke the 800m Club Record with her time of 2:16.20 and the 1500m record with 4:53.45

Raage Noor also lowered the 1500m Club Record with this 4:04.59.

High Jump
  • Mikayla Fitzpatrick (U14) 7th - 1.35m
  • Inemami Ajulo (U16) 15th - 1.50m
  • Tyler Smith (U14) 13th - 1.50m
Long Jump
  • Inemami Ajulo (U16) 18th - 4.35m
  • Nathaniel Halpin (U16) 3rd - 4.75m
  • Jeremy Maranan (U18) 18th - 5.61m
  • Csenge Keszei (U14) 7th - 4.86m
Triple Jump
  • Csenge Keszei (U14) 6th - 10.41m
Discus 
  • Mikayla Fitzpatrick (U14) 10th - 17.67m
  • Stephen Fraser (U18) 12th - 43.49m
Shot Put
  • Nathaniel Halpin (U16) 3rd - 8.10m
  • Stephen Fraser (U18) 10th - 12.90m
Javelin 
  • Hayley Herman (U14) 11th - 17.93m
Hammer
  • Stephen Fraser (U18) 7th - 46.38m
100m
  • Csenge Keszei (U14) 8th - 13.23s
  • Inemami Ajulo (U16) 14th - 12.80s
  • Austin Tetteh (U16) 11th - 11.70s
  • Nathaniel Halpin (U16) 5th - 13.04s
  • Eddie Osei-Nketia (U18) 1st - 10.61s
  • Jeremy Maranan (U18) 19th - 11.86s
  • Sara Wallace (U14) 10th - 13.38s
200m
  • Csenge Keszei (U14) 12th - 27.03s
  • Inemami Ajulo (U16) 12th - 26.04s
  • Molly Sturgiss (U18) 11th - 25.71s
  • Austin Tetteh (U16) 12th - 23.36s
  • Augustine Nketia (U16) 6th - 22.86s
  • Nathaniel Halpin (U16) 5th - 26.67s
  • Eddie Osei-Nketia (U18) 1st - 21.52s
  • Jeremy Maranan (U18) 17th - 23.98s
  • Sara Wallace (U14) 11th - 26.72s
400m
  • Augustine Nketia (U16) 3rd - 49.14s
  • Molly Sturgiss (U18) 13th - 58.87s
  • Hayden Todd (U14) 3rd - 53.88s
  • Peter Vermeulen (U14) 8th - 57.78s
  • Sara Wallace (U14) 10th - 1:02.55
800m
  • Hannah Cadden (U16) 5th - 2:16.20
  • Hayden Todd (U14) 2nd - 2:03.31
  • Peter Vermeulen (U14) 10th - 2:18.31
  • Abshirbile Noor (U16) 17th - 2:08.93
  • Jacob Todd (U18) 16th - 2:06.59
1500m
  • Hannah Cadden (U16) 12th - 4:49.63
  • Jacob Miller (U14) 8th - 4:53.45
  • Abshirbile Noor (U16) 10th - 4:13.34
  • Raage Noor (U18) 10th - 4:04.59
3000m
  • Raage Noor (U18) 9th - 8:56.63
2000m Steeple Chase
  • Hannah Cadden (U16) 6th - 7:27.7
  • Jacob Todd (U18) 11th - 7:10.8
400m Hurdles
  • Molly Sturgiss (U18) 7th - 1:04.01
200m Hurdles
  • Harrison Francis (U16) 15th - 29.20s
100m Hurdles 
  • Harrison Francis (U16) 17th - 15.89s
90m Hurdles
  • Brodie Goecke-Beard (U14) 9th - 14.45s
  • Harry Anderson (U14) 10th - 14.67s
21 pages