Tag Archives: Teens

GINNINDERRA ATHLETICS Come & Try DAY – 19 OCT

This Saturday 19 October 2019, come out to our Oval off Lhostky Street from 8:30am and try Little Athletics.

All Age Groups will commence at 8:30am for this Saturday only. From the 26th October our usual start times will apply for our regular Grass Track Meets.

Coaches and experienced athletes will be available to assist everyone with their events.

As it is a Come & Try Day, we will not be measuring or keeping results. Every athlete will be given three attempts at each field event only.

Registration for the season is only $140 and can only be completed online.

Come and Try Day
Start 8:30
Event 1 Event 2 Event 3 Event 4
U3-5 Tiny Tots
U6G 100m 70m Vortex Discus
U6B 70m Vortex 100m Shot
U7G 100m Long Shot 70m
U7B Discus 100m 70m Long
U8G 700m Long 70m Turbo
U8B 700m High (S) Turbo 70m
U9G Long 100m 800m Shot
U9B Shot 100m 800m High (S)
U10G 400m Shot 100m Long
U10B 400m Long 100m Discus
U11G Long 100m 400m Discus
U11B Discus 100m 400m Triple
U12G Discus 800m Triple 100m
U12B High 800m Javelin 100m
U13G Long 200m Discus 800m
U13B Shot 200m Long 800m
U14G Javelin 800m Long 200m
U14B Javelin 800m High 200m
U15G+ Triple 200m 800m Shot
U15B+ Shot 200m 800m High
+ Includes Open Athletes within Ginninderra Athletics Club

For more information visit our Grass Track Athletics FAQs for details on how a Saturday morning runs at Ginninderra Athletics.

1 December – AACT Club Relays Red Track Meet

The seventh Athletics ACT (AACT) Red Track Meet for Summer Series 2018/19 was held on Saturday 1st December 2018 at the AIS.

The feature of this Meet was the AACT Club Relay event where Ginninderra Athletics was well represented by almost 50 teams - more than any other club. Woden Thunder were also very well represented and they provided plenty of wonderful and friendly competition in most events.

There was a little bit of controversy with a number of our teams. More to follow on this.

Congratulation go to the following athletes who represented Ginninderra Athletics at this weekend's Meet.

The Club won 12 Gold, 12 Silver and 4 Bronze placings across all ages (14-16, 18-20, and Open/Masters).

Among the notable performances was the Open Men in the club ribbon 4x100m Relay where our team pipped the previously undefeated Woden Thunder. It was an especially sweet result as the team featured two of our up and coming 16M sprinters, one 18M and a 22 year old. Our Open Women's team finished second and didn't have anyone over the age of twenty in the team.

All the teams were bolstered and supported by a magnificent number of our Little Athletes from Endurance Runners, Walkers and Sprinters alike.

Amongst the relays there was also some field events with Stephen Fraser throwing a new club record in the Hammer Throw of 43.31m. Stephen has been in excellent form in all throwing disciplines this season.

Amalie Leslie may have also broken an ACT Para Record and we are awaiting confirmation of the performance!!

We also welcomed Fraser Hawkins our newest Open Male who enjoyed a strong showing in the High Jump 1.80m and Long Jump 6.03m. Fraser is only 10cm off the club record in the High Jump which is very exciting for our talented junior High Jumpers to aspire too.

2x100m

  • 14-16W - Inemami Ajulo and Rebecca Guest 26.34s - Gold
  • 14-16M - Joel McMahon and Nick Garnsey 23.46s - Gold
  • 14-16M - Dan Nguyen and Tim Nguyen 27.72s - Bronze
  • 14-16M - Brodie Goecke-Beard and Daniel Keefe 28.63 – Fifth
  • 18-20M – Nicholas Donaldson and Lekani Mpaso - Gold
  • 18-20W - Rose Cajetan and Klara Steinhauser 26.78s - Silver
  • Open M - Steve Dodt and Michael Spong 26.20s - Fourth
  • Open M - Neil Thomas and Eden Thomas 28.05s - Fifth

2x400m

  • 14-16W – Ella van den Heuvel and Alana Restagno 2:39.24 - Bronze
  • 14-16M – Shaun Harris and Abshirbile Noor 2:08.16 – Silver
  • 14-16M - Owen Toyne and Byron Cahill 2:41.33 – Bronze
  • 18-20M – Raage Noor and Jacob Davill 1:51.12 – Gold
  • Open M – Caleb Joliffe and Luke Allard 2:01.88 – Gold

4x100m

  • 14-16W - Rebecca Guest, Charlotte Withers, Klara Steinhauser and Charlotte Fowler 57.84s – Gold
  • 14-16M - Brodie Goecke-Beard, Tyler Smith, Conor Pratt and Matthew Ikoro 52.21s – Gold
  • 18-20M – Augustine Nketia, Nicholas Donaldson, Jacob Todd and Harrison Francis 48.46s – Silver
  • Open – Edward Nketia, Jeremy Maranan, Vivian Williams and Austin Tetteh 42.73s – Gold
  • Open M – Michael Spong, Luke Allard, Caleb Joliffe and Steve Dodt – Bronze
  • Open M – Neil Thomas, Mackenzie Francis, Peter Vermeulen and Eden Thomas 56.51s – Fourth
  • Open W – Akua Franklin, Nathalie Cerritelli, Inemami Ajulo and Rose Cajetan 54.04s – Silver

2x1500m Walk

  • 14-16M - Owen Toyne and Bryce Cover 19:24.47 – Silver

4x400m

  • 14-16W – Rebecca Guest, Chelsea Moroney, Sarah Walker and Alana Restagno 4:30.93 – Gold
  • 14-16 M – Hayden Todd, James Lemon, Abshirbile Noor and Mitchell Reid 4:16.33 – Gold
  • Open M – Augustine Nketia, Austin Tetteh, Luke Allard and Raage Noor 3:34.53 – Silver
  • Open M – Steve Dodt, Jordan Green, Michael Spong and Caleb Joliffe 4:22.19 – Fourth

Distance Medley

  • 14-16W – Alana Restagno, Chelsea Moroney, Sarah Walker and Sidney Shaw 14:48.47 – Silver
  • 14-16M – Elijah Harrison, Noah Harrison, Dan Nguyen and Tim Nguyen 16:45.41 – Gold
  • 18-20M – Jonah Harrison, Raage Noor, Jacob Davill and Jacob Todd 12:29.93 – Silver

Swedish

  • 14-16W – Inemami Ajulo, Charlotte Withers, Rebecca Guest and Chelsea Moroney 2:36.51 – Silver
  • 14-16M – Joel McMahon, Harrison Francis, Nicholas Donaldson and Matthew Ikoro 2:12.67 – Gold
  • 14-16M – Tyler Smith, Nicholas Garnsey, Noah Harrison and Abshirbile Bile 2:34.50 – Silver
  • 18-20W – Rose Cajetan, Ella van den Heuvel, Charlotte Fowler, Klara Steinhauser 2:44.39 – Silver
  • Open – Peter Vermeulen, Mackenzie Francis, Eden Thomas and Mitchell Reid 2:40.49 – Silver

Long Jump

  • Amalie Leslie 3.72m
  • Jeremy Maranan 5.78m
  • Fraser Hawkins 6.03m

High Jump

  • Amalie Leslie 1.15m
  • Tyler Smith 1.45m
  • Fraser Hawkins 1.80m

Hammer

  • Stephen Fraser 43.31m